Miljardförluster och tusentals förlorade jobb om avverkningar begränsas

En ny utredning visar att begränsningar i skogsavverkningar skulle leda till mångmiljardförluster för Finlands ekonomi och hota tusentals arbetstillfällen. Utredningen, som tagits fram av FCG Finnish Consulting Group på uppdrag av flera skogs- och lantbruksorganisationer, granskar hur olika nivåer på avverkning påverkar samhället fram till år 2035. Att begränsa avverkningar för att nå klimatmålen har varit ett hett diskussionsämne i den diskussionen.

SLC - Virke Skogsmaskin2 Ah Webb

Om marknadsavverkningarna skulle begränsas till 55 miljoner kubikmeter per år – en nivå som nämnts i den offentlig debatten för att nå klimatmålen – skulle intäkterna från virkesförsäljningen minska med 6 miljarder euro, statens skatteintäkter med 5,5 miljarder euro, och företagens löneutbetalningar med 7,5 miljarder euro under perioden 2026–2035. Sysselsättningen skulle samtidigt minska med nära 9 000 årsverken.

En sådan minskning motsvarar produktionsvolymen från cirka 10–15 sågverk i industriell skala, avverkningsvolymen från cirka 800 skogsmaskiner och cirka 250 000 virkestransporter.

– Det viktigaste med rapporten är att vi kan sätta konkreta siffror på vad en minskning av avverkningar skulle betyda för skogsägarna, sågindustrin och -exporten, för arbetsplatserna, och inte minst för finska staten. Vi talar om miljardkostnader, som riskerar Finlands konkurrenskraft, säger SLC:s ordförande Mats Nylund.

Finland kommer inte att lösa utmaningarna att nå klimatmålen genom att begränsa avverkningar.
– Vi har kommit till det skedet att det behövs ändringar i lagstiftningen – såväl i Finlands klimatlag som i EU:s LULUCF-beräkningsregler. De är båda politiska beslut och inte vetenskap, säger Nylund.

Tre scenarier – olika framtider

Utredningen presenterar tre alternativa scenarier:
- Tillväxtscenario: 80 miljoner m³ avverkning per år – skulle ge positiva ekonomiska effekter.
- Nulägesscenario: 67 miljoner m³ – nuvarande nivå.
- Begränsningsscenario: 55 miljoner m³ – innebär betydande förluster för samhällsekonomin.

Utredningen har beställts av Bioenergi rf, Maskinföretagarna rf, METO Metsäalan Yrittäjät ry, Metsäalan Kuljetusyrittäjät ry, Forststyrelsen Skogsbruk Ab, Centralförbundet för lant- och skogsbruksproducenter MTK, Finlands Sågindustri rf samt Svenska lantbruksproducenternas centralförbund SLC r.f.

Tilläggsinformation:
- Mats Nylund, SLC:s ordförande, mats.nylund@slc.fi, +358 50 512 2191

Läs mer i pressmeddelandet på svenska och på finska

Ladda ner rapporten

Mer från SLC