SLC om statsbudgeten: Regeringen tar primärnäringarna och försörjningsberedskapen på allvar

Regeringen fattade på tisdagskvällen beslut om fortsatt stora anpassningar på ytterligare en miljard euro i statsbudgeten för 2026 för att förbättra Finlands ekonomiska situation. Budgetförslaget visar att regeringen förstår betydelsen av att vi i Finland kan producera mat, biobaserad energi och råvara för vår exportindustri.

SLC - Z631257 Mats Nylund webb
Foto: Johan Hagström

I statsbudgeten för 2026 riktar regeringen inga inbesparingar mot det livsmedelsproducerande jordbruket eller naturskydd. Inte heller jordbrukets energiskattestöd berörs av nedskärningar.

SLC:s ordförande Mats Nylund är lättad över att regeringen, trots tuffa tider, fortsätter sin linje att trygga livsmedelsproduktionen och primärnäringarna som har en grundläggande betydelse för Finlands försörjningsberedskap i ett spänt säkerhetsläge. SLC förutsätter också att regeringen nu sätter i en högre växel för att ta fram lagstiftningsförändringar som stärker jordbrukets konkurrenskraft.

– Nu måste regeringen sätta fokus på de viktiga lagprojekten, det vill säga konkurrenslagen och livsmedelsmarknadslagen, som finns inskrivna i regeringsprogrammet. Även de utlovade fortsatta satsningarna på livsmedelsexport är centrala för jordbruket. Det är marknaden som är avgörande för jordbrukets lönsamhet och här måste vi nu börja få resultat, säger Nylund.

Den redan godkända lagändringen om förhöjningen av skogsavdraget, som träder ikraft vid årsskiftet, syns även i nästa års statsbudget.

– Skogsavdraget är viktigt eftersom det sporrar privata skogsägare att skaffa skog, sköta sina skogar och nyttja virkestillväxten på ett sätt som gagnar vår exportindustri och landets ekonomi. SLC har under många år arbetat för förhöjningen av skogsavdraget, och det är bra att regeringsprogrammet till den här delen nu verkställs, kommenterar Nylund.

Tilläggsinformation:
Mats Nylund, SLC:s ordförande, tfn 050 512 2191
Jonas Laxåback, SLC:s verksamhetsledare, tfn 040 940 2734

Länk:
Statsrådets pressmeddelande om budgeten 2.9.2025

Mer från SLC