SLC NYLANDS SPECIALUTSKOTT OCH UTSEDDA REPRESENTANTER FÖR 2022
Nya 2022 med fet stil.
Sektoransvar inom styrelsen: Allmän intressebevakning Thomas Antas (ordf.); Miljö- och markpolitik Peter Österman (viceordf.); Växtodling Johan Holmström; Husdjur Kristoffer Nilsson; Skog och energi Nina Långstedt; Ekologisk produktion Magnus Selenius; Näringspolitik och företagande Artur Hagner; Socialpolitik Kristoffer Nilsson; PR- och konsumentfrågor Leo Klinge.
Miljö- skogs- och markpolitiska utskottet: Thomas Antas (ordf.), Lappträsk; Anders Wasström, Raseborg; Karl Åberg, Ingå; Anna Lemström, Sjundeå; Mats Wikner, Kyrkslätt; Stefan Borgman, Sibbo och Bo-Johan Johansson, Borgå, SLC:s skogsombudsman kallas till möten.
Ungdoms- och PRutskottet: Leo Klinge, (ordf.), Sjundeå; Emmi Nurmi, Raseborg; Marcus Wickholm, Raseborg; Gustav Nyholm, Ingå; Rasmus Sahl, Helsinge; Isabella Nylund, Liljendal och Kristoffer Nilsson, Liljendal.
Åkerväxtutskottet: Kim Forsman (ordf.), Ingå; Johan Holmström, Tenala-Bromarf; Stefan Bäckman, Ingå; Peter Österman, Ingå; Mats Lundqvist, Sjundeå; Tom Pehkonen, Helsinge; Erik Oljemark, Borgå och Kim Rosqvist, SLC Öst (+sakkunniga som kallas vid behov: Bengt Nyman, Thomas Lindholm)
Utskottet för ekologisk produktion: Magnus Selenius (ordf.), Esbo; Mathias Weckström, Tenala-Bromarf; Mikael Jern, Ingå; Nina Långstedt, Ingå; Rasmus Sahl, Helsinge; Ben Silfvast, Lappträsk och Aira Sevon, Mörskom.
Socialpolitiska utskottet: Nina Långstedt, (ordf.), Ingå; Margareta Lönnfeldt, Raseborg; Johanna Wasström, Raseborg; Maria Wasström-Sarkola, Ingå; Camilla Nylund, Liljendal och Guy Broman, Liljendal.
Animalie referensgrupp*: Jessica Aminoff, Tenala-Bromarf; Mathias Weckström, Tenala-Bromarf; Johanna Wasström, Raseborg; Johan Wasström, Raseborg; Kristian Westerholm, Ingå; Mats Wikner, Kyrkslätt; Hanna Westman, Kyrkslätt; Artur Hagner, SLC Öst; Guy Broman, Liljendal, Kristoffer Nilsson, Liljendal och Jesse Mårtenson, Mörskom
Skog och vilt referensgrupp*: Henrik Himberg, Tenala-Bromarf; Anders Wasström, Raseborg; Otto von Frenckell, Ingå; Nina Långstedt, Ingå; Mikael Fröberg, Sjundeå; Sebastian Sohlberg, Sjundeå; Gösta Lundström, Sibbo; Stefan Borgman, Síbbo och Henrik Holmberg, skogsreviret + SLC skogsombudsman
*Referensgrupperna får information och kan bli hörda i olika frågor, och vid behov även sammankallas. Referensgrupperna består av respektive sektoransvariga och representanter i motsvarande sektorutskott i SLC och de gemensamma utskotten med MTK-förbunden eller andra (sektor)organ.
Representanter i Södra förbundens (SLC Nyland, MTK-Uusimaa, MTK-Etelä-Häme, MTK-Kaakkois-Suomi) gemensamma utskott
Näringspolitik och företagande: Peter Österman, Ingå och Tom Lemström, Sjundeå
Södra förbundens köttutskott: Jessica Aminoff, Tenala-Bromarf och Guy Broman, Liljendal
Ekoutskott: Magnus Selenius, Esbo och Ben Silfvast, Lappträsk
Miljö och markanvändning: Anna Lemström, Sjundeå och Viktor Harvio (representant för Skogsreviret, suppleant Henrik Himberg, Tenala-Bromarf)
Åkerväxtutskott: Kim Forsman, Ingå och Tom Pehkonen, Helsinge
Mjölkutskott: Johan Wasström, Raseborg och Jesse Mårtenson, Mörskom
Kompetens och välmående: Johanna Wasström, Raseborg och Mats Wikner, Kyrkslätt
Skatteutskott: Magnus Grönholm, Ingå och Anders Rosengren, Borgå
Ungdomsutskott: Leo Klinge, Sjundeå och Kristoffer Nilsson, Liljendal
Övrig representation
Finansråd: Thomas Antas (ordf.), Lappträsk; Peter Österman, Ingå; Tom Lemström, Sjundeå och Boris Antman, Mörskom samt Maria Munck-Pihlgren (sekr.). Sakkunniga inkallas enligt behov.
Kontroll av spannmålshandeln: Spannmålsutskottet (sköter inom sig)
Kontrollverksamhet vid sockerfabriker: Betodlarnas sockerråd
Betodlarnas sockerråd: Joel Rappe, Tenala-Bromarf (suppleant Marcus Fagerström, Tenala-Bromarf) (Sockerbetsodlarna föreslår)
Representant i Ålands potatisodlare r.f:s odlarråd (kontraktsförhandlingar): Michael Nyberg, Tenala-Bromarf (Potatisodlarna utser inom sig)
Representant i odlarkommittén för tidig potatis (gemensam för MTK och SLC Åboland): Roger Lindroos, Tenala-Bromarf
Representanter vid Oy Raisio Abp:s bolagsstämmor: John Holmberg, Tenala-Bromarf (suppleant Anders Rosengren, Borgå)
Representant i Raisios förvaltningsråd: John Holmberg, Tenala-Bromarf
Representant vid Oy Apetit Ab:s bolagsstämmor: Roger Lindroos, Tenala-Bromarf (suppleant Peter Simberg, Tenala-Bromarf)
Representant i NTM-centralens odlarråd: Joel Rappe, Tenala-Bromarf och Bjarne Westerlund, SLC Nyland, (suppleant Anders Rosengren, Borgå)
Representant i NTM-centralens delegation: Matti Perälä, MTK-Uusimaa (suppleant Bjarne Westerlund, SLC Nyland)
Representant i landskapets samarbetsgrupp (MYR): Matti Perälä, MTK-Uusimaa (suppleant Bjarne Westerlund, SLC Nyland)
Representant i Nylands samarbetsgrupps landsbygdssektion: Bjarne Westerlund, SLC Nyland (suppleant Marianne Fred, Novia)
Representant i delegationen för hållbart lantbruk vid NTM-centralen: Bjarne Westerlund, SLC Nyland (suppl. Magnus Selenius, Esbo)
Representant i samarbetsdelegationen för vattenvård vid NTM-centralen: Bengt Nyman, Raseborg
(suppl. Bjarne Westerlund, SLC Nyland)
Representant i det regionala skogsrådet: Henrik Holmberg, representant för Skogsreviret (suppl. Anders Wasström, Raseborg).
Representant i Nylands regionala viltråds styrelse: Jyri Mela, MTK-Uusimaa (suppl. Mikael Fröberg, Sjundeå)
Representant i MTK:s viltarbetsgrupp: Sebastian Sohlberg, Sjundeå
SLC NYLANDS REPRESENTANTER I SLC:S UTSKOTT 2022
Organisationsutskottet: Bjarne Westerlund och Gunilla Grönholm
Skattepolitiskautskottet: Magnus Grönholm
Trädgårdsutskottet: Kaijus Ahlberg
Slaktdjursutskottet: Guy Broman
Sockerbetsutskottet: Sebastian Sohlberg och Joel Rappe
Potatisutskottet: Roger Lindroos och Björn Lindström
Miljö- och markpolitiska utskottet: Thomas Antas (ordf.)
Socialpolitiska utskottet: Johanna Wasström
Ungdomsutskottet: Leo Klinge
Skogsutskottet: Gösta Lundström
Ekoutskottet: Mathias Weckström
Spannmålsutskottet: Kim Forsman (ordf.), Johan Holmström och Thomas Lindholm
Mjölksamarbetsgruppen: Kristian Westerholm
Företagarutskottet: Sebastian Sohlberg