Utskott

Ett utskott är ett organ i organisationen som handhar särskilda sakfrågor och som samlar förbundens sakkunniga för att behandla och bereda frågor för SLC:s styrelse.

Centralstyrelsen tillsätter enligt stadgarna ett arbetsutskott, ett skogsutskott och ett trädgårdsutskott för ett kalenderår i sänder. Dessutom kan centralstyrelsen också tillsätta andra beredningsutskott och kommittéer.

För tillfället har SLC dessutom följande 14 specialutskott: finansrådet, ekoutskottet, företagarutskottet, köttutskottet, miljö- och markpolitiska utskottet, mjölksamarbetsgruppen, organisationsutskottet, potatisutskottet, skatteutskottet, socialpolitiska utskottet, sockerbetsutskottet, spannmålsutskottet, trädgårdsutskottet och ungdomsutskottet.

Sammansättningarna i dessa utskott är listade nedan.

SLC:s utskott

Arbetsutskottet

Finansrådet

Ekoutskottet (under uppdatering för 2021)

  • SLC - Steve Nyholm

    Steve Nyholm

    ÖSP, utskottsordförande

  • SLC - Mathias Weckström

    Mathias Weckström

    SLC Nyland

  • SLC - Nicklas Mörn

    Nicklas Mörn

    ÅPF

  • SLC - Jan-Erik Karlsson

    Jan-Erik Karlsson

    SLC Åboland

Företagarutskottet

  • Stefan Saaristo

    ÖSP, utskottsordförande

  • Lotta Storfors

    ÖSP

  • Sebastian Sohlberg

    SLC Nyland

  • Bjarne Gröning

    SLC Åboland

  • Jan Alm

    ÅPF

  • Thomas Lindroth

    SLC

  • SLC - Rikard Korkman

    Rikard Korkman

    Sekreterare

    +358 40 518 9297

Köttutskottet

  • Jonny Kronqvist

    ÖSP, utskottsordförande

  • Johan Snickars

    ÖSP

  • Guy Broman

    SLC Nyland

  • Thomas Johansson

    SLC Åboland

  • Tomas Långgård

    sakkunnig, ÖSP

  • Fredrik Söderlund

    ÅPF

  • SLC - Jonas Laxåback

    Jonas Laxåback

    sekreterare

    +358 40 940 2734

Miljö- och markpolitiska utskottet

  • Thomas Antas

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • Bjarne Mara

    ÖSP

  • Johanna Nyman

    ÖSP

  • Andreas Johansson

    SLC Åboland

  • Anders Jansson

    ÅPF

  • Håkan Fagerström

    SLC

  • SLC - Viktor Harvio

    Viktor Harvio

    Sekreterare

    +358 50 356 6616

Mjölksamarbetsgruppen

  • Mikael Österberg

    ÖSP, utskottsordförande

  • Anna-Lena Andtbacka-Fröjdö

    ÖSP

  • Kristian Westerholm

    SLC Nyland

  • Sverker Blomberg

    SLC Åboland

  • Carina Eriksson

    ÅPF

  • Niclas Sjöskog

    ÖSP, sakkunnig

  • SLC - Jonas Laxåback

    Jonas Laxåback

    sekreterare

    +358 40 940 2734

Organisationsutskottet

Potatisutskottet

  • Kaj Hemberg

    ÖSP, utskottsordförande

  • Sören Lawast

    ÖSP

  • Björn Lindström

    SLC Nyland

  • Roger Lindroos

    SLC Nyland

  • Peter Karlgren

    SLC Åboland

  • Jonas Lundberg

    ÅPF

  • SLC - Rikard Korkman

    Rikard Korkman

    Sekreterare

    +358 40 518 9297

Skattepolitiskt utskott

  • Matias Ålgars

    Utskottsordförande, ÖSP

  • Johanna Smith

    ÖSP

  • Magnus Grönholm

    SLC Nyland

  • Lars-Johan Mattsson

    ÅPF

  • Runa-Britt Willberg

    SLC Åboland

  • Mats Nylund

    Sakkunnig

  • Holger Falck

    Sakkunnig

  • SLC - Jonas Laxåback

    Jonas Laxåback

    sekreterare

    +358 40 940 2734

Skogsutskottet

  • Niclas Sjöskog

    ÖSP, utskottsordförande

  • Anders Lillandt

    ÖSP

  • Gösta Lundström

    SLC Nyland

  • Jan Salmén

    ÅPF/Ålands skogsvårdförening

  • Jan-Erik Ravals

    Skogsvårdsföreningen Österbotten

  • David Lundström

    SLC Åboland

  • Kenneth Påhls

    Skogsvårdsföreningen Österbotten

  • Otto von Frenckell

    Södra Skogsreviret

  • Johan Hermansson

    Väståbolands skogsvårdsförening

  • Mats Nylund

    SLC, sakkunnig

  • SLC - Viktor Harvio

    Viktor Harvio

    Sekreterare

    +358 50 356 6616

Socialpolitiska utskottet

  • Tommy Ehrs

    ÖSP, utskottsordförande

  • Mårten Strandvall

    ÖSP

  • Johanna Wasström

    SLC Nyland

  • Anette Blomberg

    SLC Åboland

  • Hannah Nordberg

    ÅPF

  • Mats Nylund

    Sakkunnig

  • Helena Fabritius

    Sekreterare

Sockerbetsutskottet

  • Sebastian Sohlberg

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • Henrik Kevin

    SLC Nyland

  • Fredrik Ström

    ÖSP

  • Tom Jansson

    ÅPF

  • Claus Blomberg

    SLC Åboland

  • Stefan Saaristo

    Sakkunnig

  • SLC - Rikard Korkman

    Rikard Korkman

    Sekreterare

    +358 40 518 9297

Spannmålsutskottet

  • Bengt Nyman

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • Kim Forsman

    SLC Nyland

  • Thomas Lindholm

    SLC Nyland

  • Bengt Eklund

    ÖSP

  • Martin Edman

    ÖSP

  • Peter Lindström

    SLC Åboland

  • Lars-Johan Mattsson

    ÅPF

  • SLC - Rikard Korkman

    Rikard Korkman

    Sekreterare

    +358 40 518 9297

Trädgårdsutskottet

  • Mikael Lundell

    ÅPF, utskottsordförande

  • Christer Finne

    ÖSP

  • Stefan Skullbacka

    ÖSP/ Närpes grönsaker

  • Kaijus Ahlberg

    NSP

  • Oskar Ekholm

    SLC Åboland

  • SLC - David Pettersson

    David Pettersson

    Sekreterare

    +358 50 563 2719

Ungdomsutskottet

  • Sören Stenroos

    Utskottsordförande, ÖSP

  • Christoffer Ingo

    ÖSP

  • Kim Ekström

    SLC Åboland

  • Leo Klinge

    SLC Nyland

  • Christian Påvals

    ÅPF

  • Joel Rappe

    Sakkunnig

  • SLC - Nora Backlund

    Nora Backlund

    Sekreterare

    +358 44 079 7079

Mer från SLC