Utskott

SLC NYLAND:S SPECIALUTSKOTT OCH UTSEDDA REPRESENTANTER FÖR 2019

Nya ledamöter och representanter utmärkta med mörk text

Arbetsutskott 

Thomas Antas (ordf.), Lappträsk; Peter Österman, Ingå; Erik Perklén, Sjundeå; Tom Lemström, Sjundeå; Magnus Selenius, Esbo; Karl-Erik Oljemark, Sibbo och Anders Rosengren, Borgå  

Till arbetsutskottets möten kallas även ungdoms- och PRutskottets ordförande.

Sektoransvariga:

  • Intressebevakning: Thomas Antas
  • Miljö- och markpolitik: Erik Perklén
  • Växtodling: Peter Österman
  • Näringspolitik, företagande: Tom Lemström och Peter Österman
  • Ekologisk produktion: Magnus Selenius
  • Husdjur, socialpolitik: Karl-Erik Oljemark
  • Skog och energi: Tom Lemström och Anders Rosengren
  • PR- och konstumentfrågor: Joel Rappe


    Miljö- skogs- och markpolitiska utskottet 

    Thomas Antas (ordf.), Lappträsk; Anders Wasström, Raseborg; Nina Långstedt, Ingå; Anna Lemström, Sjundeå; Mats Wikner, Kyrkslätt; Stefan Borgman, Sibbo och Bo-Johan Johansson, Borgå, SLC:s jurist och skogsombudsman kallas till möten.

    Ungdoms- och PRutskottet

    Joel Rappe (ordf.), Tenala-Bromarf; Marcus Wickholm, Raseborg; Leo Klinge, Sjundeå, Linda Fredriksson, Kyrkslätt; Rasmus Sahl, Helsinge; Isabella Nylund, Liljendal och Kristoffer Nilsson, Liljendal.

    Spannmålsutskottet 

    Bengt Nyman (ordf.), Raseborg; Johan Holmström, Tenala-Bromarf; Stefan Bäckman, Ingå; Kim Forsman, Ingå; Peter Österman, Ingå; Tom Pehkonen, Helsinge; Erik Oljemark, Borgå och Kim Rosqvist, Pyttis.

    Utskottet för ekologisk produktion

    Mathias Weckström (ordf.), Tenala-Bromarf; Mikael Jern, Ingå; Magnus Selenius, Esbo; Gösta Lundström, Sibbo; Torbjörn Lönnfors, Pernå, Ben Silfvast, Lappträsk och Aira Sevon, Mörskom.

    Socialpolitiskautskottet

    Nina Långstedt (ordf.), Ingå; Margareta Lönnfeldt, Raseborg; Maria Wasström-Sarkola, Ingå; Monica Oljemark, Borgå och Camilla Nylund, Liljendal och Guy Broman, Liljendal. Socialpolitiska frågor har tidigare behandlats i kvinnoutskottet, som nu slopats.

    referensgrupper

    Referensgrupperna får information och kan bli hörda i olika frågor, och vid behov även sammankallas. Referensgrupperna består av respektive sektoransvariga och representanter i motsvarande sektorutskott i SLC och de gemensamma utskotten med MTK-förbunden eller andra sektororgan.  

    Animalie referensgrupp

    Jessica Aminoff, Tenala-Bromarf; Johan Wasström, Raseborg; Kristian Westerholm, Ingå;  Karl-Erik Oljemark, Sibbo, Guy Broman, Liljendal och Jesse Mårtenson, Mörskom

    Skog referensgrupp

    Henrik Himberg, Tenala-Bromarf; Anders Wasström, Raseborg; Otto von Frenckell, Ingå; Nina Långstedt, Ingå; Henrik Lindström, Sibbo, Gösta Lundström, Sibbo; Anders Rosengren, Borgå och Stefan Borgman Sibbo, SLC skogsmombudsman

    Representanter i Södra förbundens (SLC Nyland, MTK-Uusimaa, MTK-Etelä-Häme, MTK-Kaakkois-Suomi) gemensamma utskott

    Näringspolitik och företagande: Johanna Wasström och Tom Lemström, Sjundeå

    Södra förbundens köttutskott: Jessica Aminoff, Tenala-Bromarf och Guy Broman, Liljendal

    Ekoutskott: Magnus Selenius, Esbo och Ben Silfvast, Lappträsk

    Miljö och markanvändning: Anna Lemström, Sjundeå och Anders Portin (representant för Skogsreviret, suppleant Henrik Himberg, Tenala-Bromarf)

    Mjölkutskott: Johan Wasström, Raseborg och Jesse Mårtensson, Mörskom

    Kompetens och välmående: Mats Wikner, Kyrkslätt och Monica Oljemark, Borgå

    Skatteutskott: Anders Rosengren, Borgå och Magnus Grönholm, Ingå

    Ungdomsutskott: Leo Klinge, Sjundeå och Emmi Nurmi, Raseborg

    Åkerväxtutskott: Bengt Nyman, Raseborg och Tom Pehkonen, Helsinge

    Skogsutskott: Gösta Lundström, Sibbo och Anders Rosengren, Borgå (suppleant Stefan Borgman, SLC/Skogsreviret

    Övrig representation

    Kontroll av spannmålshandeln: Spannmålsutskottet (sköter inom sig)

    Kontrollverksamhet vid sockerfabriker: Betodlarnas sockerråd

    Betodlarnas sockerråd: Anders Wasström, Raseborg (suppleant Marcus Fagerström, Tenala-Bromarf)

    Representant i Ålands potatisodlare r.f. (kontraktsförhandlingar): Staffan Björkell, Pernå

    Representant i odlarkommittén för tidig potatis (gemensam för MTK och ÅSP): Roger Lindroos, Tenala-Bromarf

    Representanter vid Oy Raisio Abp:s bolagsstämmor: John Holmberg, Tenala-Bromarf (suppleant Anders Rosengren, Borgå)

    Representant vid Oy Apetit Ab:s bolagsstämmor: Roger Lindroos, Tenala-Bromarf (suppleant Peter Simberg, Tenala)

    Representant i Jordägarnas värderingscentral (SLC): Håkan Fagerström, Ingå (suppleant Thomas Antas, Lappträsk)

    Representant i NTM-centralens odlarråd: Erik Perklén, Sjundeå och Bjarne Westerlund, SLC Nyland  (suppleant Henry Wikholm, Borgå) 

    Representant i landskapets samarbetsgrupp (MYR): Bjarne Westerlund, SLC Nyland (suppleant Matti Perälä, MTK-Uusimaa)

    Representant i Nylands samarbetsgrupps landsbygdssektion: Bjarne Westerlund, SLC Nyland (suppleant Niklas Andersson)

    Representant i delegationen för hållbart lantbruk vid NTM-centralen: Bjarne Westerlund, SLC Nyland (suppl. Magnus Selenius, Esbo)

    Representant i samarbetsdelegationen för vattenvård vid NTM-centralen: Bengt Nyman, Raseborg (suppl. Bjarne Westerlund, SLC Nyland)

    Representant i det regionala skogsrådet: Robert Andersson, representant för Skogsreviret (suppl. Anders Wasström, Raseborg).

    Representant i Nylands regionala viltråds styrelse: Henrik Lindström, Sibbo

    Representant i JSM:s rådgivningsdelegation (SLC): Anders Rosengren, Borgå (suppleant för Kim Nordling, SLF)

    SLC NYLANDS REPRESENTANTER I SLC:S UTSKOTT 2018

    Organisationsutskottet: Bjarne Westerlund och Gunilla Grönholm

    Skatteutskottet: Magnus Grönholm (ordf.)

    Trädgårdsutskottet: Kaijus Ahlberg 

    Slaktdjursutskottet: Guy Broman 

    Sockerbetsutskottet: Henrik Kevin och Sebastian Sohlberg 

    Potatisutskottet: Roger Lindroos och Staffan Björkell 

    Miljö- och markpolitiska utskottet: Thomas Antas (ordf.) 

    Socialpolitiska utskottet: Johanna Wasström 

    Ungdomsutskottet: Joel Rappe 

    Skogsutskottet: Gösta Lundström

    Ekoutskottet: Mathias Weckström

    Spannmålsutskottet: Bengt Nyman (ordf.), Kim Forsman och Thomas Lindholm

    Mjölksamarbetsgruppen: Kristian Westerholm

    Företagsutskottet: Sebastian Solhberg


    Meny