Utskott

Ett utskott är ett organ i organisationen som handhar särskilda sakfrågor och som samlar förbundens sakkunniga för att behandla och bereda frågor för SLC:s styrelse.

Centralstyrelsen tillsätter enligt stadgarna ett arbetsutskott, ett skogsutskott och ett trädgårdsutskott för ett kalenderår i sänder. Dessutom kan centralstyrelsen också tillsätta andra beredningsutskott och kommittéer.

För tillfället har SLC dessutom följande 15 specialutskott: finansrådet, ekoutskottet, företagarutskottet, miljö- och markpolitiska utskottet, mjölksamarbetsgruppen, organisationsutskottet, potatisutskottet, skatteutskottet, skogsutskottet, slaktdjursutskottet, socialpolitiska utskottet, sockerbetsutskottet, spannmålsutskottet, trädgårdsutskottet och ungdomsutskottet.

Sammansättningarna i dessa utskott är listade nedan.

SLC:s utskott

Arbetsutskottet

Finansrådet

Ekoutskottet

  • SLC - Steve Nyholm

    Steve Nyholm

    ÖSP, utskottsordförande

  • SLC - Mathias Weckström

    Mathias Weckström

    SLC Nyland

  • SLC - Nicklas Mörn

    Nicklas Mörn

    ÅPF

  • SLC - Jan-Erik Karlsson

    Jan-Erik Karlsson

    SLC Åboland

  • SLC - Annika Öhberg

    Annika Öhberg

    Sekreterare

    +358 (0)40 7738 220

Företagarutskottet

  • Stefan Saaristo

    ÖSP, utskottsordförande

  • Lotta Storfors

    ÖSP

  • Sebastian Sohlberg

    SLC Nyland

  • Bjarne Gröning

    SLC Åboland

  • Jan Alm

    ÅPF

  • Thomas Lindroth

    SLC

  • SLC - Rikard Korkman

    Rikard Korkman

    Sekreterare

    +358 (0)40 518 9297

Miljö- och markpolitiska utskottet

  • Thomas Antas

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • Bjarne Mara

    ÖSP

  • Johanna Nyman

    ÖSP

  • Andreas Johansson

    SLC Åboland

  • Anders Jansson

    ÅPF

  • Håkan Fagerström

    SLC

  • SLC - Mikaela Strömberg-Schalin

    Mikaela Strömberg-Schalin

    Sekreterare

    +358 (0)40 823 2527

Mjölksamarbetsgruppen

  • Mikael Österberg

    ÖSP, utskottsordförande

  • Anna-Lena Andtbacka-Fröjdö

    ÖSP

  • Kristian Westerholm

    SLC Nyland

  • Sverker Blomberg

    SLC Åboland

  • Carina Eriksson

    ÅPF

  • Niclas Sjöskog

    ÖSP, sakkunnig

  • SLC - Jonas Laxåback

    Jonas Laxåback

    sekreterare

    +358 40 940 2734

Organisationsutskottet

Potatisutskottet

  • Kaj Hemberg

    ÖSP, utskottsordförande

  • Sören Lawast

    ÖSP

  • Björn Lindström

    SLC Nyland

  • Roger Lindroos

    SLC Nyland

  • Peter Karlgren

    SLC Åboland

  • Jonas Lundberg

    ÅPF

  • SLC - Annika Öhberg

    Annika Öhberg

    Sekreterare

    +358 (0)40 7738 220

Skatteutskottet

  • Magnus Grönholm

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • SLC - Johannes Nylund

    Johannes Nylund

    ÖSP

  • Nina Hoxell

    ÖSP

  • Margita Swanson-Uggeldahl

    SLC Åboland

  • Anna Südhoff

    ÅPF

  • SLC - Mikaela Strömberg-Schalin

    Mikaela Strömberg-Schalin

    Sekreterare

    +358 (0)40 823 2527

Skogsutskottet

  • Niclas Sjöskog

    ÖSP, utskottsordförande

  • Anders Lillandt

    ÖSP

  • Gösta Lundström

    SLC Nyland

  • Jan Salmén

    ÅPF/Ålands skogsvårdförening

  • Jan-Erik Ravals

    Skogsvårdsföreningen Österbotten

  • Kenneth Påhls

    Skogsvårdsföreningen Österbotten

  • Otto von Frenckell

    Södra Skogsreviret

  • Johan Hermansson

    Väståbolands skogsvårdsförening

  • Mats Nylund

    SLC, sakkunnig

  • SLC - Viktor Harvio

    Viktor Harvio

    Sekreterare

    +358(0)50 356 6616

Köttutskottet

  • Jonny Kronqvist

    ÖSP, utskottsordförande

  • Johan Snickars

    ÖSP

  • Guy Broman

    SLC Nyland

  • Thomas Johansson

    SLC Åboland

  • Tomas Långgård

    sakkunnig, ÖSP

  • Fredrik Söderlund

    ÅPF

  • SLC - Jonas Laxåback

    Jonas Laxåback

    sekreterare

    +358 40 940 2734

Socialpolitiska utskottet

  • Tommy Ehrs

    ÖSP, utskottsordförande

  • Mårten Strandvall

    ÖSP

  • Johanna Wasström

    SLC Nyland

  • Anette Blomberg

    SLC Åboland

  • Hannah Nordberg

    ÅPF

  • Mats Nylund

    Sakkunnig, SLC:s styrelseordförande

    050 512 2191
  • SLC - Mikaela Strömberg-Schalin

    Mikaela Strömberg-Schalin

    Sekreterare

    +358 (0)40 823 2527

Sockerbetsutskottet

  • Sebastian Sohlberg

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • Henrik Kevin

    SLC Nyland

  • Fredrik Ström

    ÖSP

  • Tom Jansson

    ÅPF

  • Claus Blomberg

    SLC Åboland

  • SLC - Annika Öhberg

    Annika Öhberg

    Sekreterare

    +358 (0)40 7738 220

Spannmålsutskottet

  • Bengt Nyman

    SLC Nyland, utskottsordförande

  • Kim Forsman

    SLC Nyland

  • Thomas Lindholm

    SLC Nyland

  • Bengt Eklund

    ÖSP

  • Martin Edman

    ÖSP

  • Peter Lindström

    SLC Åboland

  • Lars-Johan Mattsson

    ÅPF

  • SLC - Rikard Korkman

    Rikard Korkman

    Sekreterare

    +358 (0)40 518 9297

Trädgårdsutskottet

  • Mikael Lundell

    ÅPF, utskottsordförande

  • Johanna Smith

    ÖSP

  • Christer Finne

    ÖSP

  • Stefan Skullbacka

    ÖSP/ Närpes grönsaker

  • Kaijus Ahlberg

    NSP

  • Anders Ekholm

    ÅSP

  • SLC - Johanna Smith

    Johanna Smith

    Sekreterare, trädgårdsombudsman

    +358 (0)41 465 1094

Ungdomsutskottet

  • Joel Rappe

    Utskottsordförande, SLC Nyland

  • Kim Ekström

    SLC Åboland

  • Christian Påvals

    ÅPF

  • Sören Stenroos

    ÖSP

  • Christoffer Ingo

    ÖSP

  • SLC - Annika Öhberg

    Annika Öhberg

    Sekreterare

    +358 (0)40 7738 220

Mer från SLC